Anasayfa » Tanıtım Yazıları » Backlink Nedir ve Faydaları Nelerdir?

Backlink Nedir ve Faydaları Nelerdir?

c36a56a22122d2fbac00994c6413bf1cBacklink kelime anlamı olarak geri link anlamını taşımaktadır. Başka bir sitenin sizin sitenize vermiş olduğu link demektir. Arama motor botlarının sitenizi sık ziyaret etmesiyle kaliteli bir backlink sahibi olduğu anlaşılmaktadır. Bu sayede daha hızlı bir şekilde index almanız sağlanmış olacaktır. Hedef kelime kitlenizin yüksek olması ile sayfanızı geliştirmelisiniz. Sayfanızı anlatan, içeriği özgün olan makaleler yayınladıktan sonra backlink anlamalısınız. Bu sayede backlink daha etkili olacaktır. Backlink alımlarınızdan sonrada çalışmalarınızı aynı şekilde değerlendirmeniz gerekir.

Çalışmalarınız bu şekilde devam ederse baclinklerin etkisi %100 olacaktır. Eğer bir siteye başka bir site link veriyorsa arama motorları tarafından bu sitenin iyi olduğu izlenimi yansıtılmaktadır. Doğru olanda budur. Kimse kötü bir siteye link vermez. Link almak güzeldir ama link almanın bazen kötü durumları olabilmektedir. Sitenizde link çıkışları ne kadar az olursa SEO açısından o kadar iyi olduğu anlamı taşımaktadır. Warez sitelere veya pornografik sitelere baclink verdiğiniz zaman arama motorları tarafından o sitelerin sizin tarafından yükseldiğini görüldüğü anda ceza almanız kaçınılmaz bir hal almaktadır.  Backlink aldığınız sitenizin en az sizin sitenize nazaran C Class IP kullanıyor olması gerekir.

Backlink Çeşitleri

Backlinkin birçok çeşidi bulunmaktadır. Sosyal imleme, Dugg ve Pligg sitelerine yapılmakta olan link paylaşımlarının hepsine verilen bir addır. Dizin, sitelerin amaçlarına ve sıralanmasına göre kategori oluşturan sitelere denmektedir. Forum tanıtımı,  forum sitelerine normal sitelerin makale tanıtımı yapması şeklinde yayınlamasıdır. Bakıldığında forum sitelerine tanıtım yapan sitelerin imzaları veya site adreslerini bırakmaktadırlar. Bu sayede birçok backlink kazanmaktadırlar.  Çokça forum sitesi olduğundan ve backlinkler bundan dolayı çok arttığından günümüzde forumlardan gelen backlinklerin değeri azalmış olmaktadır.

Wikipedia Tanıtım, Media Wiki alt yapısı olan sitelere yapılan makale paylaşımlarına denmektedir. İwebtool Backlink, eski olan bir dizin projesi olarak karşımıza çıkmaktadır.  Belirli bir ücrete tabi tutulmaktadır. Bu sayede siteniz link kazanmaktadır. Dmoz Backlinkler, Google arama motorunun en çok önem vermiş olduğu Backlink sitesi olarak karşımıza çıkmaktadır. Buraya sitenizi eklemek oldukça zordur. Belirlenmiş kategoriye çıkabilmiş siteler eklenmektedir. Başvurularınız editörler tarafından değerlendirilmeye alınarak sitenizin girebilir oluşu kontrol edilmektedir. Footer Link çıkışı, Footer kısmında link aldığınız zaman tüm sayfalarda adresiniz görünecektir. Böylelikle daha çok sitede adreniz görünecektir. Bu da çok kaliteli bir link alma şekli değildir. Optimizasyon kısmında negatif olan sitelerden de link alabilme olasılığınız olabilir. Bu da sitenizin kötü etkilenmesine sebep olabilmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir