Anasayfa » Teknoloji » Bir iCloud Faciası Daha: 220 Bin iCloud Hesabı Çalındı

Bir iCloud Faciası Daha: 220 Bin iCloud Hesabı Çalındı

Jailbreak kurulu iOS cihazlarda bazı tweak’ler, 220 binden fazla iCloud hesabının çalınmasına neden oldu.

Apple her zamana Jailbreak’e  karşı çıkmıştı. Geçtiğimiz yıl Apple’ın başını ağrıtan bir olay varsa o da bazı ünlü isimlerin iCloud hesaplarının hacklenerek ‘özel’ fotoğraflarının internette yayınlanmasıydı. Son gelen haberler, şirketin bu konuda ne kadar haklı olduğunu gösteriyor.

icloud-hack
Jailbreak, iOS cihazların kısıtlamalarını kaldırarak işletim sisteminin daha özgür bir şekilde çalışmasını sağlıyor. Bunu sağlayanlardan bazıları da TaiG, Pangu, Redsn0W ve 25PP gibi ekipler. Apple’ın açığını bulduğu andan itiberen Jailbreak aracını yayınlıyorlar. Bu zamana kadar Jailbreak, tecrübeli iOS kullanıcıları tarafından hep ‘muhakkak yapılması gerekenler’ listesinin başında gösterilmiştir. Çinli güvenlik sitesi wooyun, hackerların iOS cihazları için geliştirilen tweak’ler sayesinde toplam 220 bin iCloud hesabına giriş yapılan e-posta adreslerini şifreleriyle birlikte çaldığını açıkladı.

Apple, Jailbreak’i asla tasvip etmiyor. Dolayısıyla Jailbreak yüklü cihazınızla ilgili bir sorun yaşadığınızda hiçbir şekilde bunun şirketi ilgilendirmeyeceğini bilmeniz gerekiyor. iCloud hesabınızla ilgili sıkıntı yaşamamak için iPhone ya da iPad’inize yüklediğiniz Jailbreak’i kaldırmanızı ve iCloud şifrenizi değiştirmenizi tavsiye ederiz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir