Anasayfa » Teknoloji » Dahili depolama alanı nedir? SD kart nedir?

Dahili depolama alanı nedir? SD kart nedir?

2566666Günümüzde akıllı telefonlar hergün kullandığımız çok önemli cihazlar olarak karşımıza çıkmaktalar. İnternette gezebildiğimiz, oyunlar oynayabildiğimiz, film arşivleri, video arşivleri yapabildiğimiz akıllı telefonlarımız eskisine göre artık çok büyük depolama alanı hafızasına sahipler. Peki depolama alanı dediğimiz durum tam olarak nedir? Depolama alanı ile ilgili bilgileri hemen merak edenler için izah edelim;

Hemen hemen her akıllı telefonun tanıtımında dahili depolama alanı, harici depolama alanı gibi ibareler görmekteyiz. Peki bu ibareler ne anlama gelmektedirler? Akıllı telefonunuzda maalesef istediğiniz her sayıda dosyayı rahatlıkla barındıramıyorsunuz. Bilindiği üzre her dosyanın kendisine has bir boyutu vardır ve bu boyutlar cihazlarımızda alan kaplamaktadırlar. Dosyaların kapladığı alanları karşılayabilmek için cihazınız bir kapasitesi vardır. Biz bu kapasiteye depolama alanı diyoruz. Örenğin indirdiğiniz oyun 1 GB ise ancak telefonunuzda 500 MB bir alan kaldıysa o halde telefonunuza o oyunu indirmeniz söz konusu olmaz. Oyunu indirebilmek için telefonunuzda bazı bulunan dosyaları silmeniz v.b. gerekir. Örneğin 8 GB depolama alanı şeklinde bir ibare görüyorsanız bu telefonunuzun dosya saklayabilme, bulundurabilme kapasitesinin 8 GB olduğuna işarettir.

Dahili depolama alanı nedir?

Depolama alanının ne olduğunu genel olarak izah etmeye çalıştık. Peki ya dahili depolama alanı nedir? Dahili depolama alanı telefonunuzun kendiliğinden bulunan yani ek olarak bir karta, tabirini kullanacak olursak SD Kart’a ihtiyaç duymadan bulundurabileceği dosya kapasitesidir. Telefon tanıtımlarında örenğin 16 GB dahili depolama alanı şeklinde bir ibare gördüğümüzde 16 GB alanın telefonun kendisinde yer aldığını, yani 16 GB alanı kullanabilmemiz için ayriyetten SD kart almamız gerekmediğini görüyoruz.

Harici depolama alanı desteği nedir?

Dahili depolama alanı ibaresinin yanında akıllı telefon tanıtımlarında harici depolama alanı desteği de görürüz. Örneğin HTC Desire 626G akıllı telefonunun 8 GB dahili depolama hafızası ve ayriyetten 16 GB harici depolama desteği bulunduğunu biliyoruz. 16 GB harici depolama desteği ibaresi eğer 8 GB size yetmiyorsa maksimum 16 GB boyutunda bir SD kart alıp o SD kartı telefonunuza takarak ayriyetten 16 GB daha kullanarak telefonunuzu 24 GB’a çıkarabilirsiniz anlamına gelmektedir.

SD kart nedir?

SD kart, telefonunuzda bulunan harici depolama alanı desteğine göre satın alıp telefonunuza takabileceğiniz fiziksel, sim karta benzer bir aparattır. Bu ufak aparatı telefonunuzdaki ilgili bölmeye tıpkı sim kart takar gibi takıp çalıştırabilirsiniz ve telefonunuzda daha fazla dosyayı bu sayede barındırabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir