Anasayfa » Sosyal Medya » Facebook Video Arama Özelliği ile YouTube’u Geride Bırakmayı Hedefliyor!

Facebook Video Arama Özelliği ile YouTube’u Geride Bırakmayı Hedefliyor!

Facebook gerçekleştirmiş olduğu video yarış sürecinde YouTube’u geride bıraktığımız için kullanıcılarına video arama hizmetini sunuyor. Facebook’ta videolar sayfalardan rahatlıkla paylaşım sürecine alınıyor, İzlenebiliyor ya da haber akışından takip ediliyor. Video arama anlamında oldukça büyük bir şekilde zayıf olan Facebook¸ Bu durumu fark etmiş olmalı ki yeni çalışmalara başladığını açıkladı.

Facebook’ta ki bir videoyu arkadaşınız göstermeniz için herhangi bir video için arama gerçekleştirmeniz ya da YouTube üzerinden bir sorgu gerçekleştirerek videoyu dış sitelerden izletiyordunuz. Şimdi ise Facebook bunun önüne geçebilmek için yeni özelliğini sundu: Video Aramaları artık aktif durumda.

Esasında oldukça büyük bir özellik olan video aramalarında, Sadece birkaç kelime yazdıktan sonra bahsi geçen videolara ulaşmak mümkün hale gelecek. Bu aramalar, Daha öncesinden kaydı yapılan videoları ya da Facebook Live üzerinde ki içeriklerin hepsini kapsayacak.  Şu anda pek çok video içerisinde uygun etiketler bulunmuyor, Bu anlamda bir YouTube Arama deneyimi söz konusu olmayacak.

Facebook_video[1]

Elde edilen bir diğer haber ise Facebook’ta Trend Topic bölümünde Facebook bünyesinde canlı yayın videolarına yer verilecek olması. Bu alan üzerinden Facebook’ta canlı olarak yayına çıkan videolara ulaşmanız mümkün hale gelecek. Tüm bu video da yönlenen özellikler, Esasında kullanıcıları tüm özellikleri Facebook’ta araştırması ve Facebook’ta daha fazla zaman geçirmesi için çalışmalar yapıldığını dile getirebiliriz.

Faceboo’un son zamanlarda almış odluğu kararlar doğrultusunda sosyal medya, video ve sohbet alanlarında birinci olma düşüncelerin farkına varabiliyoruz. Daha önce yapılan çalışmalar içerisinde Facebook Messenger hakkında bir takım yeni özellikler geliştirilmişti, Artık Google’ın bünyesinde olan YouTube ile derin bir yarışma sürecinde olacağını tahmin ediyorum.

Geride bıraktığımız aylarda Facebook tarafında YouTube paylaşım linkleri hakkında bir takım çalışmalar yapılmıştı. Yavaş yavaş YouTube linklerine sahip olan videolar Facebook Video bünyesi altına dahil edilmeye ve dışarıya linkleme yapılmayacağı açıklanmıştı. Sizlerde Facebook’un almış olduğu kararlar hakkındaki düşünceleriniz bizimle yorum olarak paylaşabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir