Anasayfa » Tanıtım Yazıları » İğne Oyası Havlu Kenarı Nasıl Yapılır?

İğne Oyası Havlu Kenarı Nasıl Yapılır?

031be7cee355295bc47c8b52e4180accTürk kültürünün bir parçası olan dantel ve iğne oyaları yazma, mevlit örtüsü, tülbent, eşarp kenarı, yemeni ve mendil kenarı, vitrin örtüsü, sehpa, masa, yatak örtüsü gibi birçok alanda kullanılır. Çeyizlerin vazgeçilmezi olan havlu kenarlarında iğne oyası işlemeleri oldukça fazladır. Birbirinden farklı renk ve modellerde yapılan iğne oyası havlu kenarı modelleri ile çeyizinizi çok daha gösterişli hale getirebilirsiniz. El emeği göz nuru olan bu oyaların yapımı tamamlandıktan sonra havlu kenarına dikilir. Geçmiş yıllardan farklı olarak günümüzde daha modern iplikler kullanılarak tasarlanan havlu kenarı modellerinde iğne oyası desenleri çok fazladır. Şık havlu kenarları için iğne oyasının özenle yapılması gerekir. Dik ve sert durması için sıkı bir şekilde düğüm atılır. Ayrıca kolalanarak havlu kenarları sabitlenir. Yıkanmasına rağmen sertlik bozulmaz. Modern iplerin kullanılmasıyla son yıllarda iğne oyası havlu kenarı modelleri çok fazla çeşitlilik göstermeye başladı.

Modern Havlu Kenarı Modelleri

2017 yılı iğne oyası havlu kenarı modelleri  arasında geleneksel motifler değiştirilerek daha dikkat çekici hale getirilmiştir. Kurdele, boncuk ve taş işlemeleriyle zenginleştirilen bu oyalar kaliteli bir görünüş kazanır. Örmeye karar verdiğiniz modelleri istediğiniz renklerde kendinize özgü bir hale getirebilirsiniz. Beğendiğiniz renklerde ipler kullanarak aynı modelleri çok daha farklı hale getirebilirsiniz. Özellikle yeni evlenecek olan çiftlerin çeyizlerinde gelin ve damadın isimlerinin iğne oyası ile yazılarak havlu kenarına işlenmesi son yıllarda oldukça popüler hale geldi. Hem çeyizlerde hem de kullanılabilir bir şekilde yapılan bu kıymetli iğne oyaları yıllarca eskimeden ilk günkü özelliğini korur.

Havlu Kenarlarında İğne Oyası Motifleri

Şık desen ve tasarımlardaki iğne oyası havlu kenarı motifleri arasında, çiçek, böcek, meyve desenleri, isim yazılı olanları oldukça dikkat çekiyor. Papatya, gül, lale, kaktüs, menekşe, kardelen,  yaprak, kafes, üzüm, elma, kiraz, çilek desenleri, küpe, kar tanesi arı, sinek, örümcek, balık ve dalga desenleri sıkça kullanılır. Zarif bir görünüm isteyen kişiler daha küçük motifleri tercih edebilir. Sadelikten yana olan kişiler ise tek renk ip kullanabilir. Ayrıca iki ya da daha fazla renkte ip kullanılabilir. Desenleri ortaya çıkarmak için kurdele kullanılabilir. Taşlar kullanılarak motif zenginleştirilerek çok daha abartılı bir görünüm kazandırılabilir. Havludaki renk ve desenlerle uyumlu olarak istediğiniz renklerde ip ve taş kullanabilirsiniz. Tamamen sizin yaratıcılığınıza göre kişiselleştirebileceğiniz iğne oyası havlu kenarı motifleri ile güzel bir çeyiz hazırlayabilir, evinizin havasını değiştirebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir